EKO ŚRODKI CZYSTOŚCI

Stwórz naturalne bezpieczne eko środki do czyszczenia

Dlaczego warto wybierać ekologiczne środki czystości?

 

Żyjemy w czasach, w których z chemią i szkodliwymi dla środowiska substancjami stykamy się niemal codziennie. Doprowadziło to w efekcie do pojawienia się problemów ekologicznych na globalną skalę, które doszły do takiego stopnia zachwiania równowagi w ekosystemie, że zagrażają życiu wielu gatunków zwierząt, roślin, a nawet ludzi. Wiele mówi się również o zmianach klimatycznych, czy choćby topnieniu lodowców. Tym bardziej świadomość tych zagrożeń i szukanie ekologicznych rozwiązań jest niezwykle istotna. Jednym z przykładów są ekologiczne środki czystości, które można zrobić samemu.

 

Eko środki czystości i ich wpływ na środowisko

Warto wspomnieć, że rokrocznie wzrasta świadomość społeczna w zakresie ekologii i szkodliwości niektórych substancji.  Modne i chętnie wybierane są coraz częściej zdrowe i naturalne rozwiązania, które mają zminimalizować, a docelowo ograniczyć problem zanieczyszczenia powietrza, wód czy degradacji gleb. Nierzadko, zarówno w sieci, jak i stacjonarnie stykamy się z reklamami produktów do szerokiego zastosowania oraz pożywienia  naturalnego pochodzenia. Ekologia stała się nie tyle trendem, co świadomym stylem życia. Skoro świadomie wybieramy jedzenie eko i bio, kupujemy ubrania bez sztucznych dodatków i substancji farbujących, czas na środki czystości, które znajdują się w każdym domu. Najczęściej nadal są to środki chemiczne, niezależnie czy przeznaczone są do czyszczenia łazienki, polerowania luster, czy sprzątania kuchni. I niewiele, a raczej w ogóle nie mają nic wspólnego z ekologią. Wykorzystując je w codziennym życiu, uwalniamy do środowiska wiele szkodliwych substancji, narażając środowisko, a szczególnie swoje zdrowie.

 

Co ważne, zważając na obiegowy ruch wody w przyrodzie, trzeba pamiętać, że zanieczyszczając jeden zbiornik naszej domowej wody, zanieczyszczamy przy tym całe środowisko. Ta wiedza pozwoli wybierać bardziej świadomie. Szczególnie, że każdy wykorzystywany przez nas środek, typu mydło, proszek do prania, płyn do mycia naczyń, płyn do szyb, czy płyn do podłóg są niczym innym, jak związkami powierzchniowo-czynnymi, mającymi ogromny wpływ na zmniejszenie napięcia powierzchniowego wody. Mówiąc prościej, chemiczne środki czystości są przystosowane do usuwania zanieczyszczeń i brudu, który trudno usunąć mechanicznie. Jego cienka warstwa wyjątkowo dobrze przylega do podłoża dlatego wymaga użycia specjalnych, rozpuszczających środków, które są szkodliwe dla otoczenia. Dlatego, aby uniknąć szkodliwego działania na środowisko, warto wybierać ekologiczne środki czystości, które w swoim działaniu mają poprawić obecną sytuację na Ziemi  oraz służyć do eliminacji eliminować skutków nadużywania preparatów chemicznych.

 

Do czego doprowadza używanie chemicznych środków czystości?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, używanie chemicznych środków czystości negatywnie wpływa na środowisko, doprowadzając do opłakanych skutków. Do głównych zalicza się przede wszystkim: 

  • eutrofizację wód – jest to nic innego, jak wzrost żyzności wód, na skutek wysokiego stężenia fosforu i azotu, który trafia do zbiorników wodnych. Co ciekawe, początkowo to zjawisko może wydawać się korzystne dla środowiska, jednak w zbyt dużym natężeniu zaburza równowagę biologiczną, doprowadzając do intensywnego zakwitu wód, a tym samy silnego rozwoju glonów i planktonów oraz zmniejszenia populacji wielu gatunków wodnych. Szczególnie, że fitoplankton, który pokrywa całą powierzchnię wody, pobiera znaczną ilość tlenu oraz uniemożliwia przenikanie światła w jej głąb, w efekcie zatrzymuje wzrost roślin i egzystencję zwierząt.
  • degradacja gleb – jest problemem, który powstaje przede wszystkim z zanieczyszczenia powietrza, kwaśnymi deszczami niesionymi przez fronty atmosferyczne . Wpływa na degradację gleb ma również stosowanie sztucznych nawozów. Pomimo użyźniania, może być to niewystarczające, aby nie dopuścić do degradacji podłoża. W tym wypadku rozwiązaniem jest stosowanie ekologicznych środków czystości, które nie wpłyną na skład wody, wydostającej się do obiegu.
  • wzrastająca ilość odpadów plastikowych – naturalne środki czystości nie tylko że mają ekologiczną zawartość, dodatkowo w większości przypadków również biodegradowalne opakowanie, które ulega szybkiemu rozkładowi, dzięki czemu mogą być ponownie przetworzone i wykorzystane, co sprawia, że zmniejsza się ilość wyrzucanych odpadów.

Niebezpieczne środki chemiczne

Dostępne na masową środki czystości w swoim składzie bazują na składnikach pochodzenia chemicznego, którym zawdzięczamy nie tylko bogatą paletę kolorów i zapachów, ale i zastosowania.
Jednak pod tymi pięknymi i kuszącymi walorami czyha ogromne niebezpieczeństwo, które narazić nas może na problemy układu oddechowego, podrażnieniami skóry czy śluzówki. Te związki chemiczne powodują również między innymi procesy pianotwórcze, reakcje tlenowe rozkładające brud czy obniżające pH, na które nasza skóra oraz całe środowisko naturalne niestety nie reaguje obojętnie.  Do najbardziej niebezpiecznych składników zaliczyć można:

  • benzeny, ftalany, formaldehydy – wykazują one silne działanie rakotwórcze i zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia chorób wątroby. Pojawiają się najczęściej w odświeżaczach powietrza.
  • sztuczne substancje zapachowe – nierzadko stanowią pochodną ropy naftowej i powodują silne alergie.
  • związki chloru – najbardziej szkodliwe dla układu oddechowego.
  • wodorotlenek sodu – który w dużych ilościach może powodować oparzenia i rany.
  • rozjaśniacze optyczne – popularnie wykorzystywane w proszkach do prania i innych środkach piorących. Są bardzo toksyczne i podrażniają skórę.
  • zmiękczacze – występujące głównie w płynach do płukania. Zawierają octan benzylowy i pentan, uznane jedne z najbezpieczniejszych środków domowego

Jak widać substancje te, zamknięte w niepozornych buteleczkach, saszetkach czy kartonach są prawdziwym niebezpieczeństwem, z którym stykamy się nieświadomie na co dzień. Tym bardziej świadomy wybór ekologicznych środków czystości będzie korzystny, zarówno dla środowiska, ale przede wszystkim dla naszego zdrowia.

Zrób własne eko środki czystości na warsztatach w Caramel

Zainspirowani poszukiwaniem rozwiązań proekologicznych i szerzeniem wiedzy z zakresu produkcji ekologicznych środków czystości, postanowiliśmy zorganizować warsztaty samodzielnego wyrobu środków czystości na bazie naturalnych składników. Poza dobrą zabawą i gwarantujemy prawdziwy upust kreatywności, rozwój umiejętności, a przede wszystkim naukę prostych sposobów na wykorzystanie skutecznych, naturalnych i bezpiecznych składników do stworzenia ekologicznych środków czystości na bazie sody oczyszczonej, octu, węglanu sody, wody utlenionej, skórek z cytrusów, olejków eterycznych. Warsztaty prowadzone są w miłej atmosferze i poparte są wiedzą ekspercką oraz sprawdzonymi przepisami na ekologiczne proszki do prania, kostki toaletowe, płyny do mycia naczyń, płyny do czyszczenia, tabletki do zmywarki. 

Zapisz się na ekologiczne warsztaty w Caramel i razem z nami zadbaj o lepsze jutro Ziemi.

eko środki czystości caramel
error: Treść chroniona prawem autorskim!

Pin It on Pinterest

Share This