Glinki kosmetyczne są jednymi z najbogatszych w składniki mineralne naturalnymi surowcami kosmetycznymi. Wydobywa się je w kopalniach  – głównie Francji, suszy na słońcu. W swoim składzie zawierają tlenki, m.in. żelaza, magnezu, wapnia czy potasu. Ich właściwości powodują, że powinny znaleźć się na półce łazienki każdej kobiety.

 

Glinkę znaleźć można w wielu kosmetykach i preparatach do pielęgnacji ciała, np. w mydłach, kulach kąpielowych, szamponach, maseczkach czy pudrach. Stosowanie glinek jest bardzo proste i efekty ich działań zobaczyć można od razu po ich zmyciu, a regularne stosowanie pozwoli na poprawienie stanu skóry.

 

 

Istnieje kilka podstawowych rodzajów glinek kosmetycznych:

1. Glinka zielona (French green clay) bogata w mikroelementy i sole mineralne. Zawiera m.in. dużo krzemu, magnezu i wapnia. Posiada właściwości antybakteryjne, oczyszczające i ściągające skórę. Świetnie oczyszcza i goi. Idealna dla cery tłustej, z trądzikiem i wypryskami. Dodana do kosmetyku matowi skórę i absorbuje nadmierną produkcję łoju.

2. Glinka czerwona (French red clay) zawiera dużo żelaza, któremu zawdzięcza swój kolor. W składzie znajduje się również  krzem, glin, magnez, sód, potas oraz inne sole mineralne i mikroelementy. Podobnie do glinki zielonej – glinka czerwona stosowana jest w pielęgnacji skóry tłustej i skłonnej do zanieczyszczeń, jednak jest mniej ściągająca. Idealna do pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym i skóry z widocznymi naczynkami. Przy regularnym stosowaniu świetnie rozświetla skórę i uszczelnia naczynia krwionośne.

3. Glinka żółta (French yellow clay) bogata w żelazo, glin, magnez, sód oraz inne sole mineralne i mikroelementy. Podobnie do glinki czerwonej i zielonej – oczyszcza, odtłuszcza i matuje skórę. Dlatego znajduje zastosowanie w kosmetykach do pielęgnacji skóry mieszanej, trądzikowej i tłustej. Oczyszcza skórę z toksyn, normalizuje i ładuje skórę minerałami. Stosuje się ją również w kosmetykach dla skóry dojrzałej, pozbawionej jędrności.

4. Glinka biała (French white clay) kaolinowa, jest łagodniejsza od poprzednich i można mieszać ją np. z glinką czerwoną uzyskując w ten sposób glinkę różową, o mniej intensywnym działaniu na skórę. Proporcje mieszania glinki białej i czerwonej wynoszą (2:1). Podobnie do innych glinek – glinka biała zawiera wiele cennych mikroelementów i soli mineralnych. Delikatnie ściąga pory i wygładza skórę (zabliźnia). Delikatne działanie oczyszczające powoduje, że nie narusza i nie niszczy bariery ochronnej skóry. Idealna do pielęgnacji cery suchej, naczyniowej i dojrzałej. 

5. Glinka Ghassoul (Rhassoul lub Rassoul) wydobywana tylko w jednym miejscu na świecie – Tamdefelt w Maroko. Podobnie jak inne glinki – po wydobyciu i oczyszczeniu jest suszona na słońcu. Od wieków stosowana przez kobiety w Afryce Północnej do pielęgnacji skóry i włosów. Reguluje  wydzielanie sebum, oczyszcza, regeneruje skórę usuwając martwy naskórek i zanieczyszczenia z porów skóry. Stosowana również w szamponach przeciwłupieżowych, jako maska do włosów. Rozjaśnia cerę, redukuje łuszczenie i suchość skóry i wzmacnia jej elastyczność. Inaczej do innych glinek – ghassoul po zmieszaniu z wodą lekko się pieni, co powoduje, że nadaje się np. do mycia twarzy.

 

 

Glinki kosmetyczne znajdują swoje zastosowanie w maseczkach do twarzy i ciała, tonikach, szamponach, pudrach, kulach kąpielowych, mydłach itd.

Glinki stosuje się w stężeniu do 100% – bezpośrednio na skórę lub w zmniejszonych proporcjach – po dodaniu do receptury tworzonego kosmetyku.

Do mieszania glinki np. z wodą najlepiej używać łyżek/ mieszadełek drewnianych, szklanych, plastikowych lub ewentualnie ze stali nierdzewnej. To samo dotyczy miseczek i pojemników – najlepiej szklane lub porcelanowe. Użycie wymienionych wyżej nie spowoduje utraty cennych właściwości glinki.

 

Glinek nigdy nie stosuje się na otwarte rany!

Najprostszym, najszybszym i świetnie działającym na skórę kosmetykiem z użyciem glinek jest
maseczka na twarz

Do porcelanowej lub szklanej miseczki dodajemy 2 łyżki stołowe wybranej glinki i ostrożnie dolewamy płynu (wody, hydrolatu lub oleju) tak, by po wymieszaniu uzyskać konsystencję dość gęstej śmietanki.
Gotową przygotowaną maseczkę nakładamy na twarz omijając okolice oczu i ust – można użyć pędzla, np. silikonowego.
Maskę pozostawiamy na twarzy przez 15 do 20 minut pilnując, by nie wyschła i nie stworzyła skorupy. Można spryskiwać delikatnie wodą lub ulubionym hydrolatem (np. mięty pieprzowej lub rumianku).
Maskę zmywamy ciepłą (nie gorącą!) wodą lub hydrolatem. Na koniec twarz smarujemy ulubionym olejkiem lub kremem.

error: Treść chroniona prawem autorskim!

Pin It on Pinterest

Share This