Dzisiaj o soli. Ale nie o takiej zwykłej oczyszczonej ważonej soli kuchennej czy takiej, jakiej (o zgrozo!) drogowcy używają do topienia śniegu i lodu na ulicach. Chciałabym się skupić na zdrowych nieoczyszczonych chemicznie solach, z których dobroczynnych właściwości możemy korzystać nie tylko w kuchni.

Sól, nawet ta zdrowa nieoczyszczona, jest tanim i cudownym składnikiem wielu domowych receptur. Wykorzystuje się ją do usuwania plam, nabłyszczania i oczyszczania, wybielania prania. A ja dzisiaj chcę się skupić na dobroczynnych właściwościach soli wykorzystywanych w eko kosmetykach. Głównie w kosmetykach do kąpieli. Bo w nosie mam wszystkie płyny do kąpieli czy pachnące sztuczne mydełka. Prawdziwa sól sama po prostu albo czasem podkręcona kilkoma składnikami czyni prawdziwe cuda dla naszej skóry!

 

O tym, czym jest sama sól nie będę się tutaj rozpisywać, ani o tym, że wydobywa się ją
w różny sposób i w różnych miejscach na Ziemi. Internetowa encyklopedia zawiera wszystkie te podstawowe informacje.

Piszę o solach dzisiaj, bo z nich bardzo często korzystamy my sami i używamy jej na naszych warsztatach. Jest częstym składnikiem kosmetyków naturalnych i ekologicznych środków czystości. Czy wiedzieliście, że np. sama solą kuchenną można czyścić zlew lub toaletę? Ano tak i sprawdza się tam świetnie.

 

Jest wiele różnych soli i jak już wspomniałam, wydobywanych w różnych miejscach na Ziemi. W zależności od tego, gdzie ją znajdujemy, ma różne właściwości i wygląda różnie. Może być biała, żółta, różowa, szara a nawet czarna.

 

Moimi absolutnymi hitami, po które często sięgam są:
1. Sól Epsom, znana również jako siarczan magnezu lub sól gorzka. Nazwę zawdzięcza miejscowości Epsom w Wlk. Brytanii, gdzie się ją wydobywa. Nie jest chlorkiem sodu, jak typowa sól, ale zawarty w niej magnez cudownie uzupełnia niedobory tego pierwiastka
w organizmie. Dodana do kąpieli rozluźnia mięśnie, łagodzi stany zapalne, usuwa zmęczenie
i obrzęki, a nawet leczy takie dolegliwości jak łuszczyca, AZS czy trądzik. Fajnie wygładza skórę, odżywia włosy i paznokcie, działa także przeciwgrzybiczo. Używamy jej do oliwy magnezowej, która transdermalnie, czyli przez skórę uzupełnia niedobory tego pierwiastka
w organizmie. Jest u nas częstym składnikiem wszelkiego rodzaju peelingów do ciała.

2. Różowa sól himalajska, drobna lub w większych grudkach. Wydobywana w Himalajach, powstała w miejscu oceanu, po którym nie ma już śladu. Uważana jest za najczystszą
i najzdrowszą sól na świecie. Jest bardzo bogata w pierwiastki, elektrolity i zawiera aż 84 minerały, m.in. jod, magnez, wapń i żelazo! Dodana do kąpieli łagodzi podrażnienia skóry, detoksykuje, obniża ciśnienie krwi i usuwa bóle mięśni, działa przeciwbakteryjnie
i oczyszcza organizm z metali ciężkich.

3. Sól morska, drobna i ta gruboziarnista powstaje poprzez odparowanie wody morskiej. Dzięki takiemu filtrowaniu zawiera dużą liczbę minerałów, które pomagają w skutecznej detoksyfikacji ciała. Ponad to sól morska dodana do kąpieli usuwa zmęczenie, bóle pleców
i zapalenie stawów, ma właściwości terapeutyczne. Leczy także suchość skóry i wypryski. Innym moim ulubionym sposobem jest tworzenie na jej bazie solnych peelingów do ciała.

 

4. Sól kłodawska, czyli gruboziarnista sól kamienna wydobywana w Polsce. Bogata w mikro
i makroelementy. Jest bogata w pierwiastki życia, czyli wapń, sód, magnez, potas, fosfor, selen i żelazo. Kupić można wersję jodowaną, czyli taką do kuchni oraz niejodowaną – do przetworów i do eko detergentów, np. do zmywarki. Sól kłodawska zmiękcza wodę i świetnie czyści i nabłyszcza naczynia myte w zmywarce.

Nie byłabym sobą, gdybym nie przemyciła jakiegoś fajnego prostego przepisu
z wykorzystaniem soli. I dzisiaj chcę się z Wami podzielić poniższym. Jest to przepis na naszą najprostszą relaksującą sól kąpielową.

 

SÓL KĄPIELOWA MAGIC MOMENTS BY CARAMEL

2 szklanki soli Epsom
1 szklanka sody oczyszczonej (bez antyzbrylacza)
10 kropelek ulubionego olejku eterycznego, np. :
– lawenda – odpręża i relaksuje, ułatwia także zasypianie,
– sosna – oczyszcza, odświeża i jest idealny na zatkany nos i problemy z oddychaniem,
– drzewo różane – relaksuje, idealny dla suchej skóry, poprawia nastój, usuwa ból głowy,
– eukaliptus – odświeża, działa antybakteryjnie, ułatwia oddychanie

 

Wsyp sól i sodę oczyszczoną do miski i dokładnie wymieszaj. Dodaj wybrany olejek/i. Wymieszaj i przesyp do czystego szklanego pojemnika, np. słoika. Pamiętaj, by go dobrze zakręcić. Dodawaj pół szklanki do wypełnionej ciepłą wodą wanny. Odprężająca kąpiel powinna trwać 20-25 minut.

Jeśli chcecie poznać nasze sprawdzone przepisy na inne sole oraz składniki, których dodajemy do naszych soli kąpielowych to zapraszamy na nasze warsztaty online.

Zapraszam również do przeczytania innych naszych arykułów, m.in:

Soda oczyszczona – tak, czy nie?
10 zastosowań kwasku cytrynowego
I love ocet

error: Treść chroniona prawem autorskim!

Pin It on Pinterest

Share This