Pewnie wszyscy go znają, ale nie wszyscy wiedzą, jak można go wykorzystać i do czego użyć. Znamy przynajmniej kilkanaście zastosowań kwasku cytrynowego, a poniżej przedstawiamy nasze top 10 🙂

Kwas cytrynowy (lac. Acidum citricum) jest organicznym związkiem chemicznym otrzymywanym głównie przez fermentację cytrynową za pomocą cukru i kultur pleśni. Może być także pozyskiwany syntetycznie. Jest kwaśny w smaku i wyglądem przypomina biały cukier. Ma podobą do niego frakcję.

Naturalnie (w niewielkich ilościach) występuje w większości organizmów żywych, gdzie spełnia ważną rolę w metabolizowaniu węglowodanów. Można go także znaleźć w owocach, np. w cytrynach. Potocznie nazywamy go kwaskiem cytrynowym i wykorzystujemy w kuchni (E330) oraz w farmacji i kosmetyce. Pełni rolę regulatora kwasowości i przeciwutleniacza, działa antybakteryjnie i grzybobójczo. Obniża także pH. 

  10 zastosowań kwasku cytrynowego

– Zakwasza potrawy i napoje, dodawany jest do przypraw a nawet słodyczy.

– Przedłuża trwałość produktów spożywczych i kosmetycznych, przez co wydłuża ich daty przydatności do spożycia.

– Powoduje, że witaminy i przeciwutleniacze są bardziej stabilne i lepiej przyswajalne.

– Usuwa kamień z czajnika, armatury i pralki.

– Ułatwia pozbycie się brzydkiego zapachu z lodówki czy deski do krojenia.

– Pomaga usunąć trudne do wyczyszczenia zabrudzenia rąk, np. po burakach czy smarze.

– Wzmacnia efekt proszku do prania – wybiela i odświeża. Idealny do białych tkanin.

– Chroni skórę przed działaniem promieni UV i zanieczyszczeń środowiskowych (przeciwutleniacz).

– Stosowany w peelingach, ma działanie złuszczające, zmniejszające szorstkość skóry, wyrównujące koloryt i rozświetlające.

– Wspomaga działanie innych hydroksykwasów.

Nasze ulubione zastosowanie kwasku cytrynowego to musujące czyszczące i przepięknie pachnące kostki do toalety. Ich ogromną zaletą jest to, że są ekologiczne, bezpieczne dla domowników i środowiska naturalnego i są zero waste! Poniżej znajdziecie na nie przepis.

Potrzebne składniki:
soda oczyszczona 300 g
kwasek cytrynowy 100 g
ulubiony olejek eteryczny, np. cytrynowy, lawendowy czy pomarańczowy 50 kropelek
woda w spryskiwaczu, np. takim do roślin – potrzebne około 1-2 łyżki
foremka silikonowa do lodu albo inne foremki, z których łatwo wyjmiemy kostki
opcjonalnie rękawiczki jednorazowe

Przygotowanie:
Do miski (szklanej lub plastikowej) wsyp sodę i kwasek. Rozbij wszystkie grudki dłońmi. Dodaj olejek lub olejki. Możesz dodać kilka olejków jednocześnie. Do masy dodaj około pół łyżki wody albo spryskaj kilka razy przy użyciu spryskiwacza. Wymieszaj dokładnie i ugniataj do momentu, aż masa będzie miała konsystencję mokrego piasku. Powinna byc wilgotna – nie mokra. Nabierz trochę w dłonie i ściśnij. Jeśli mocno puchnie i się zwiększa to dodaj trochę sody i kwasku. Ponownie ugniataj. Masa nie powinna rosnąć. Jeśli jest wilgotna i nie puchnie to czas by nałożyć jąa do foremek. Mocno dociśnij masę w foremkach, żeby usunąć z niej powietrze i dobrze ugnieść kostki. Odstaw do całkowitego wyschnięcia. Kostki można zostawić w foremce np. na całą noc i następnego dnia wyjąć i włożyć do szczelnego pojemnika, np. słoika.

Jak używać i przechowywać?
Do toalety wrzucamy 1-2 kostki. Odczekujemy 3-5 minut i przecieramy muszlę szczotką toaletową. Spłukujemy i voila 🙂 Pamiętamy o zamknięciu słoika!

ekologiczne musujace kostki do toalety
error: Treść chroniona prawem autorskim!

Pin It on Pinterest

Share This