Żyjemy w czasach, w których trudno zachować równowagę między pracą, a życiem osobistym. Doprowadza to do odczuwania nadmiernego stresu i wypalenia zawodowego. Dlatego tak ważne jest, aby odnaleźć w tym harmonię i chwilę, by zatrzymać się i cieszyć się tym, co dookoła.
Wyjaśniamy, czym jest work-life balance i jak ją stosować na co dzień.

 

Czym jest work-life balance?

Work-life balance jest niczym innym, jak zachowaniem równowagi między życiem zawodowym, a prywatnym. Stosowanie tej metody, pozwala na redukcję stresu,
a w efekcie lepsze samopoczucie i większą satysfakcję z życia. Work-life balance rozwija też umiejętność cieszenia się życiem i bycie tu i teraz. Chroni przede wszystkim przed negatywnymi dla zdrowia skutkami związanymi ze stresem i zdenerwowaniem, pozwala uniknąć wypalenia zawodowego oraz występowania problemów m.in. w relacjach rodzinnych czy przyjacielskich.

 

Równowaga pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym jest jednym z warunków zachowania zdrowia, dobrego samopoczucia i satysfakcji z życia i pracy. Brak tej równowagi może prowadzić do frustracji, problemów rodzinnych, wypalenia zawodowego a nawet do poważnych chorób. Work-life balance uczy, jak zdrowo odpuszczać, dając sobie przestrzeń na relaks, koncentrację, wsłuchanie się w siebie. Zaleca się stosowanie tej metody na łonie natury, ponieważ otoczenie przyrody pozwala uziemić się.

 

Zaoferowanie sobie przestrzeni pełnej wyciszenia i koncentracji umożliwia również dokonanie przemyśleń o swoim życiu. Ułatwia to postanowienie i wdrożenie powolnych zmian, które w efekcie doprowadzą do lepszej jakości życia. Work-life balance jest zatem receptą na to, by w codziennym biegu móc się po prostu zatrzymać. Ta równowaga ma na celu harmonizację sfery zawodowej i prywatnej w taki sposób, aby żadna z nich nie była dominująca, a przenikały się harmonijnie ze sobą.

Korzyści ze stosowania work-life balance

Work-life balance niesie ze sobą szereg korzyści nie tylko dla pracownika, ale i pracodawcy. Równowaga między pracą zawodową a życiem osobistym doprowadza do lepszej efektywności w pracy, a co za tym idzie większej motywacji, dzięki czemu minimalizuje się ryzyko wspomnianego wypalenia zawodowego i chęci zmiany pracy. Work-life balance to również sposób, aby po całym dniu nie odczuwać zniechęcenia na myśl o następnym dniu pracy, ani w kwestii braku czasu na przyjemności czy pasje. W efekcie zamiast braku zadowolenia z pracy i życia osobistego, stosując work-life balance pracownik zauważa, że nie tylko ma więcej czasu i energii, jego życie jest bardziej satysfakcjonujące

 

Wśród korzyści zastosowania w pracy metody work-life balace są:

  • zauważalne zadowolenie pracowników,
  • wypoczęci pracownicy mają więcej energii i motywacji do pracy,
  • zmniejszona ilość L4 i innych nieobecności,
  • lepsza produktywność i wyniki,
  • spadek poziomu rotacji,
  • wizerunek pracodawcy, który dba o pracowników,
  • łatwiejsza rekrutacja

 

Jak widać wprowadzenie w firmie work-life balance niesie ze sobą wiele pozytywnych zmian w organizacji pracy pracowników i ich efektywności. To zachęca pracodawców do stosowania work-life balance w swoich firmach. Co więcej, nierzadko spotyka się to jako benefit podczas procesów rekrutacyjnych, zachęcając nowych pracowników do aplikowania.

Zagrożenia braku równowagi życiowej

Wspomnieliśmy już, że brak równowagi między pracą i życiem zawodowym niesie ze sobą wiele negatywnych skutków zdrowotnych. Patrząc bardziej szczegółowo na tę kwestię, należy wskazać, że długotrwałe napięcie i przepracowanie oraz odczuwanie braku satysfakcji życiowej na zasadzie praca-dom-praca-dom wpływa na rozwój depresji oraz zaburzeń żywienia, a nawet na wzrost ryzyka pojawienia się uzależnień. Jako główne zagrożenia braku work-life balance’u uważa się:

  • długotrwałe odczuwanie stresu i napięcia,
  • pogorszenie zdrowia psychicznego,
  • zwiększone ryzyko depresji,
  • pojawienie się różnego rodzaju uzależnień,
  • zaburzenie odżywiania,
  • alkoholizm, narkomania,
  • problemy ze snem,
  • problemy związane z relacjami,
  • brak poczucia bezpieczeństwa i sensu życia,
  • spadek wartości i satysfakcji,
  • myśli samobójcze,

Z pewnością żadnego z wyżej wymienionych zagrożeń nie wolno bagatelizować, szczególnie na początkowym etapie, ponieważ mogą w efekcie doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych oraz życiowych.

Jak wprowadzić work-life balance w Twojej firmie?

Sposobów na efektywne wprowadzenie work-life balance jest wiele. Przygotowaliśmy, bazując na badaniach HR kilka pomysłów, które warto wziąć pod uwagę, jeśli
w firmie planujemy wprowadzić work-life balance:

 

  • elastyczne godziny pracy – szczególnie, jeśli pracownik dobrze wykonuje swoje obowiązki, jeśli jest możliwość warto pozwolić na elastyczny harmonogram pracy,
  • praca zdalna – pozwala załatwić codzienne obowiązki i spędzić więcej czasu z rodziną,
  • umożliwić wyjścia prywatne w godzinach pracy, np. by załatwić coś w urzędzie, zaprowadzić dziecko do lekarza,
  • wspierać pasję pracowników – kółka zainteresowań, dofinansowania, promowanie aktywności poza pracą, integrację, itd.
  • organizując imprezy firmowe z przyjaciółmi i rodziną,
  • dać możliwość wzięcia długiego urlopu, po którym pracownicy mogą wrócić na swoje stanowisko
  • pozwalać na przyprowadzenie dzieci lub zwierząt do pracy w ustalony dzień,
  • organizując pracownikom rozwojowe możliwości przerw podczas pracy, np. medytacje, wspólne posiłki,

Jak równoważyć się po pracy?

Sposobów na sztukę odpuszczania i bycia uważnym jest wiele. Dla jednych skuteczną metodą jest pójście na siłownię, jazda konna, pływanie dla innych kreatywne pasje, jak malowanie, taniec, szydełkowanie, gotowanie lub inne zajęcia rozwojowe. Wiele osób relaksem jest nauka języków, różnorodne warsztaty,  czytanie, spacery, czy spotkania dla rozrywki z przyjaciółmi. Skuteczne dla zachowania równowagi jest uziemienie poprzez przez przebywanie na łonie natury, medytacja, warsztaty oczyszczające, masaże, mantry, palenie świec, słuchanie muzyki, a nawet joga. Niezależnie od metody, każdy sposób na zrównoważenie pozwala na lepsze samopoczucie i odpuszczenie całego napięcia, niezadowolenia oraz stresu. Dlatego tak istotne jest, aby nie rezygnować z nawet drobnych przyjemności i metod na zachowanie równowagi i odprężenia. Dbając o work-life balance dbamy przede wszystkim o siebie i swoje zdrowie psycho-fizyczne, zachowując życiową radość
i witalność przed długi czas.

 


Pamiętać również należy, jeśli chcemy zachować work-life balance, aby unikać nadmiernego perfekcjonizmu, oceniania siebie, porównywania, braku asertywności, jeśli czujemy, że ktoś przekracza nasze granice. Stawianie sobie zbyt wygórowanych lub nieokreślonych celów również doprowadza do zaburzeń naszej równowagi. Dobra organizacja oraz rozwijanie w sobie umiejętności bycia wdzięcznym za małe rzeczy również poprowadzi nas ku satysfakcji z życia i lepszej efektywności na co dzień.

error: Treść chroniona prawem autorskim!

Pin It on Pinterest

Share This