Biophilic design to zyskująca na popularności koncepcja, która zwiększa połączenie ludzi ze środowiskiem naturalnym. Wykorzystuje do tego elementy zaczerpnięte prosto z natury. Główną jej inspiracją jest roślinność i krajobrazy, które wprowadza w przestrzeniach zamieszkanych przez ludzi.
Celem jest stworzenie komfortowego do życia środowiska, które poprawia dobre samopoczucie, zdrowie i produktywność mieszkańców.

 

Główne elementy biophilic design obejmują:

1. Roślinność i krajobrazy: Wprowadzenie roślin do wnętrz i na zewnątrz budynków oraz stworzenie ogrodów czy zielonych dachów.

Nasza odpowiedź w postaci warsztatów to: florystyka (lasy w szkle, ogródki wertykalne, ziołowe ogródki w skrzynkach, ogródki w żarówkach, kokedama, bomby nasienne i doniczki samonawadniające).

2. Elementy wizualne: Obrazy, rzeźby czy murale przedstawiające naturę i kojarzące się z nią. Mogą a nawet powinny być emocjonalnie kojące i intelektualnie satysfakcjonujące.

Nasza odpowiedź w postaci warsztatów to: ceramika (lepienie ręczne z gliny garncarskiej – przedmioty użytkowe i ozdobne), nauka toczenia na kole garncarskim, obrazy (akwarela, mixed-media, kolaż i akryl), mozaika, cyjanotypia, sitodruk (papier i tkanina) oraz linoryt.

3. Naturalne materiały: Używanie drewna, kamienia i naturalnych tkanin oraz neutralnych kolorów nawiązujących do natury.

Nasza odpowiedź w postaci warsztatów to: makrama, bushcraft, drewniane elementy wyposażenia (skrzynki na ozdoby, nosidła, skrzynki na kwiaty i karmniki), haft, sitodruk, szydełko i armknitting oraz woskowijki.

4. Symulacja naturalnego światła i powietrza: Tworzenie warunków przypominających naturalne oświetlenie i wentylację.

Nasza odpowiedź w postaci warsztatów to: świece sojowe i pszczele, dyfuzory zapachowe, woski do kominków zapachowych oraz  lampiony.

5. Naturalne kształty i formy: Wykorzystanie form znalezionych w naturze, takich, jak łuki, spirale czy motywy botaniczne.

Nasza odpowiedź w postaci warsztatów to: wszelkie elementy dekoracyjne w naszej florystyce (kamyki, szyszki, piasek i patyki).

6. Związki z miejscem: Łączenie projektu z lokalną ekologią i charakterystycznymi cechami geograficznymi danego regionu.

Nasza odpowiedź w postaci warsztatów to: działania CSR (budy dla psów, zabawki dla zwierząt w schroniskach i nie tylko, domki dla owadów, budki lęgowe i karmniki dla ptaków).

Dodatkowo, biophilic design może uwzględniać dźwięki i zapachy natury, które wzbogacają doświadczenie wielozmysłowe użytkowników przestrzeni. Biophilic design wykorzystuje sześć głównych zasad projektowania:
– cechy środowiskowe,
– naturalne kształty i formy,
– naturalne wzory i procesy,
– światło i przestrzeń,
– relacje oparte na miejscu,
– ewoluowane relacje człowiek-natura.

Biophilic design jest nowym podejściem do przywracania związku z naturą, dającym poczucie większej odpowiedzialności za naszą planetę. Warto budować relacje z miejscem, w którym się mieszka.

biophilic design
error: Treść chroniona prawem autorskim!

Pin It on Pinterest

Share This