Peeling to ważny element w pielęgnacji każdej skóry. Odpowiednio dobrany i przygotowany z dobrych składników jest zabiegiem prawie natychmiast poprawiającym dobrostan cery. W zależności od typu i kondycji skóry, należy dobrać odpowiedni jego rodzaj oraz produkty, które znajdą się w jego składzie.
W zależności od potrzeb skóry oraz rodzaju peelingu – zabieg powinien być powtarzany 1-2 razy w tygodniu.

 

PO CO PEELING?

Peeling stosuje się głównie do usuwania martwego naskórka i odsłonięcia nowej młodej zdrowej skóry. Ale nie tylko. Jest on też ważnym zabiegiem, który ułatwia wnikanie cennych substancji znajdujących się w aplikowanych po nim kremach, maseczkach, tonikach i serach. Potrafi wyrównać koloryt cery, poprawić ukrwienie i usunąć niedoskonałości.

RODZAJE PEELINGÓW

W związku z zastosowaniem różnego rodzaju czynników ścierających i złuszczających naskórek wchodzących w skład peelingu, wyróżnia się jego trzy typy: enzymatyczny, chemiczny i mechaniczny.

PEELING ENZYMATYCZNY

Najłagodniejsza forma peelingu. Nie zawiera produktów ścierających naskórek a jego bazą są enzymy (składniki roślinne), które same w sobie zawierają składniki złuszczające, wygładzające i/lub rozjaśniające. Peelingi takie wzbogacamy np. glinką, skwalanem, inuliną, alantoiną, kwasem hialuronowym, witaminą C etc. Działa łagodnie na każdą skórę, nie uczula i nie podrażnia. Przy nakładaniu nie trzeba pocierać twarzy tak, jak w peelingach mechanicznych. Jest idealny dla skór wrażliwych, naczynkowych lub trądzikowych.

Znanymi enzymami stosowanymi w peelingach enzymatycznych jest:

Aktynidyna – otrzymywana z kiwi, działająca złuszczająco,
Bromelaina – pozyskiwana z ananasa, działająca wygładzająco ale i złuszczająco,
Papaina – otrzymywana z papai, działająca rozjaśniająco i złuszczająco,
Keratolina – pozyskiwana w procesie biotechnologicznym, działająca rozjaśniająco i złuszczająco,
Ficyna – pozyskiwana z fig, działająca złuszczająco

PEELING CHEMICZNY

Peeling chemiczny to nic innego, jak złuszczanie naskórka przy pomocy kwasów BHA, PHA i AHA. Kwasy działają na różne warstwy naskórka:
– powierzchniowej – tylko w obrębie warstwy rogowej,
– średniogłębokiej – w obrębie warstwy podstawnej naskórka,
– głębokiej – działającej w warstwie podstawnej i zewnętrznej skóry właściwej

Kwasy posiadają szerokie spektrum działania i odpowiednio stosowane bardzo korzystnie wpływają na praktycznie wszystkie typy skóry, w tym na cerę naczynkową. Wyrównują koloryt, złuszczają, poprawiają nawilżenie, działają antybakteryjnie, spłycają zmarszczki, regulują wydzielanie sebum.

Ze względu na bezpieczeństwo stosowania kwasów, które są składnikami mocno działającymi – w warunkach domowych  bezpiecznie wykonuje się tylko peelingi powierzchniowe, które zawierają maksymalnie 10% kwasów. Wszystkie inne i generalnie powyżej 10% zawartości kwasów wykonuje się tylko w gabinetach kosmetycznych.

Które kwasy można stosować bezpiecznie w domu?
– Glukonolakton – należący do kwasów PHA, działający nawilżająco, ujędrniająco i antyoksydacyjnie. Stężenie w kosmetyku nie może przekroczyć 15%,
– Kwas mlekowy – kwas AHA rozjaśniający przebarwienia, nawilżający i o działaniu antybakteryjnym. Stężenie w kosmetykach złuszczających do 20%,
– Kwas migdałowy – kwas AHA o działaniu nawilżającym, antybakteryjnym. Stężenie w kosmetykach złuszczających do 10%,
– kwas szikimowy – łagodny kwas AHA, rozjaśniający, działający złuszczająco i przeciwzapalnie. Stężenie w kosmetykach złuszczających do 5%,
– kwas jabłkowy – kwas AHA, rozjaśniający i nawilżający. W kosmetykach w stężeniu do 5%,
– kwas salicylowy – kwas BHA o działaniu przeciwgrzybiczym i przeciwbakteryjnym. Redukuje blizny i rozjaśnia skórę. W kosmetykach złuszczających stężenie nie powinno przekraczać 2%.

Jak to jest z wychodzeniem na słońce po peelingu chemicznym z zastosowaniem kwasu? Późną wiosną i latem należy unikać bezpośredniego wystawiania buzi na działanie promieni UV zaraz po peelingu a jeśli już to należy po nim stosować kremy z wysokim filtrem SPF. Zabiegi z zastosowaniem kwasów o większych stężeniach powinno wykonywać się od jesieni do wczesnej wiosny. Unikniemy wtedy poparzenia skóry i przebarwień.

PEELING MECHANICZNY

Chyba najbardziej popularny peeling polegający na mechanicznym ścieraniu naskórka przy pomocy drobinek ściernych będących bazą kosmetyku złuszczającego. Takimi ściernymi drobinkami mogą być drobne pestki Np. maliny), korund, mielona kawa czy gruboziarnista sól np. morska. Do peelingów do twarzy stosować należy te drobnoziarniste a do ciała świetnie sprawdzą się ścierniwa gruboziarniste.
Zastosowane drobinki ścierne mają także swoje cenne właściwości, np. sól z Morza Martwego jest bogata w składniki mineralne, nawilża i działa odprężająco.

PEELINGI PRZECIWSKAZANIA DO STOSOWANIA

Kiedy unikać stosowania peelingów? Przede wszystkim peelingów nie powinny stosować osoby:
– kobiety w ciąży i w trakcie karmienia piersią,
– osoby uczulone na którykolwiek składnik danego peelingu, np. olejek eteryczny będący składnikiem takiego kosmetyku,
– osoby z uszkodzoną skórą, chorobą grzybiczą i wykwitami ropnymi,
– składników szczypiących, np. soli powinny unikać osoby z aktywnym trądzikiem zwyczajnym lub różowatym,
– osoby przyjmujące retinoidy doustnie (często leki na trądzik) i do 6 miesięcy po skończeniu terapii,
– osoby świeżo po zabiegach kosmetycznych w salonie medycyny estetycznej lub u dobrej kosmetyczki.

SOLNY SCRUB DO CIAŁA

Nasz przepis na podstawowy gruboziarnisty mechaniczny peeling do ciała.

– szklanka soli morskiej gruboziarnistej
– 2 łyżki oleju ze słodkich migdałów lub oliwy z oliwek extra virgin
– 10-15 kropelek ulubionego olejku eterycznego (nie zapachowego!). Możesz dodać kilka olejków tworząc ciekawą kompozycję zapachową.

Wymieszaj dokładnie wszystkie składniki w misce (np. szklanej) i przełóż do zdezynfekowanego/ wyparzonego szklanego słoika z zakrętką. W trakcie kąpieli np. pod prysznicem nałóż dłonią niewielką ilość peelingu na mokrą skórę i delikatnie masuj ciało kolistymi ruchami. Po chwili spłucz wodą. Osusz ciało po kąpieli i zastosuj swój ulubiony balsam.

Wskazówka. Jeśli chcesz by peeling nie tarł mocno skóry – użyj soli drobnomielonej. Im grubsza sól, tym mocniejszy będzie efekt ścierający peelingu.
Sole, które można zastosować w peelingu to także: sól Epsom, sól himalajska lub sól kłodawska.

Propozycje olejków eterycznych do zastosowania w peelingu:
– lawendowy, drzewo różane, róża – działanie uspokajające, łagodzące ból głowy, odprężające i ułatwiające zasypianie,
– grejpfrut, mandarynka, mięta – działanie energetyzujące, usuwające stres, odprężające umysł,
– rozmaryn, sosna – działanie odprężające, odświeżające

error: Treść chroniona prawem autorskim!

Pin It on Pinterest

Share This